top of page
מפה
לוגו ללא רקע

צאו איתי להרפתקה!

עיצוב ללא שם (2).png
1.png
7.png
8.png

פיתוח והכשרת צוותים דרך הטבע

icon9.png

שמי יותם מאיר ואני מנחה תהליכים אישיים וקבוצתיים באמצעות יציאה להרפתקאות ומסעות בטבע (Wilderness Adventure Therapy).

 

כמי שעוסק בחינוך מזה כעשור (בעיקר במרחב החברתי - קהילתי), החלטתי עם סיום התואר השני במנהל מערכות חינוך שאני רוצה להעמיק בפיתוח איכויות שתמיד ריתקו אותי בעשייה החינוכית: משחקיות, שימוש בהומור (כתבתי על זה את התזה שלי!), התנסות בהרפתקה ויצירת חוויות משמעותיות. ההחלטה הזו הובילה אותי ללמוד מיומנויות קדומות, טיפול באמצעות הרפתקה, הנחיית סדנאות שטח והובלת מסעות חניכה אתגריים בשיטת Outward Bound בקורס להכשרת מנהלים לפעילויות שטח ואתגר במכללת וינגייט. כיום אני מנחה בקורס מנחי סדנאות שטח (Outdoor Education Facilitator) במכללת וינגייט, מכשיר ומייעץ צוותים חינוכיים להנחיית הכיתה כקבוצה בטבע ומוביל בעצמי מסעות והרפתקאות.

קצת עלי

קצת עלי
icon4.png

ההרפתקנות שבי הובילה אותי להחלטה להקים את הרפתקאות. אני יצור של הרפתקאות - האירועים המרגשים, המעצבים והמשמעותיים בחיי, קרו במהלך הרפתקה. אני רואה ביציאה למסעות הרפתקניים בטבע כהזדמנות ליצירת מרחב להתגלות - וגדילה. תחשבו על האירועים הכי מעניינים בהיסטוריה האנושית - הרבה מהם התחילו בצעד אחד קטן, בקריאה ליציאה למסע: הקריאה של אברהם אבינו לצאת למסע בארץ כנען, התורה של הבודהה שצמחה מתוך מסע יציאה מהממלכה בה גדל, וגם סיפורי האגדות הכי מרתקים - המסע של דורותי לארץ עוץ או הכניסה של עליסה לארץ הפלאות  - הם כולם סיפורים שקורים בתוך מסע בין מקומות, בין אנשים, בין תרבויות. 

 

כי כשיוצאים להרפתקה - משהו חייב לקרות. 

ביציאה להרפתקה בחוץ, הטבע משמש לנו כאקסלרטור לתהליכים אישיים ובינאישיים. זה קורה כי בטבע יש בנו פחות התנגדות, פחות רצון לשלוט. שהות בטבע ומגע עם מראות, צלילים וריחות מהטבע מקושרת לרווחה נפשית גבוהה יותר, לרמות גבוהות יותר של מיינדפולנס (נוכחות), הפחתה ברגשות שליליים, חוויות השתאות (Awe), רגשות חיוביים (נדיבות, הכרת תודה) ושיפור במדדים קוגניטיביים. יציאה להרפתקה בטבע מפתחת איכויות אישיות כמו התמודדות עם מצבי לחץ ואי וודאות, גמישות מחשבתית וחשיבה יצירתית, מיומנויות הקשבה ופיתוח מנהיגות. ברמה הקבוצתית - היציאה המשותפת מביאה לשיח על סוגיות אמון, שיפור מערכות היחסים בין הפרטים והדינאמיקה הקבוצתית, תרגול של עבודת צוות, ותחושת האחריות כלפי הקבוצה. 

 

בטבע אנחנו נפגשים עם חוויות גולמיות יותר ולכן היציאה למסעות והרפתקאות משותפות בתור קבוצה, יכולה להוות מקפצה או התחלה של תנועות שחיכינו שיקרו כבר הרבה זמן. יציאה להרפתקה היא הזדמנות לשינוי. 

למה הרפתקאות?

למה הרפתקאות
icon8.png

הכשרת צוותי חינוך
להנחיית תהליכים קבוצתיים בטבע 

בתור מחנך בתיכון אזורי, הייתי נמלא תחושת החמצה כל פעם שהיו מגיעים צוותים חיצוניים של מפעילי ODT לעבוד עם הכיתה שלי על דינמיקה קבוצתית, עד שהחלטתי להרים את הכפפה, ולהכשיר את צוות המורים שאיתי להנחייה של תהליכים בטבע. האתגר הראשון בהכשרה מסוג זה הוא לשנות תפיסה - ממורה -> למנחה. איך אפשר לעבור לחוויה שיש בה פחות סמכות ויותר מנהיגות, פחות ריכוזיות ויותר ספונטניות והקשבה לתהליכים בקבוצה? 

 

גיליתי שהיציאה לטבע עם הכיתה שלי היא מכפיל כוח עבורי ועבורם - שנינו מרוויחים אינטימיות מסוג שלא קיים בכיתה: אני -הכיתה כמרקם חברתי-הטבע. ההכשרה שכתבתי (שחלקים ממנה אני מעביר היום גם במכללת וינגייט) מיועדת לצוותים חינוכיים במסגרות פורמאליות ובלתי פורמאליות, אלה שכבר משלבים בעשייתם יציאה להרפתקאות בטבע (אם זה בטיולים שנתיים, מסעות שכבתיים וכו׳).

 

מסגרת ההכשרה הבסיסית היא סדנה דו-יומית הכוללת לינת שטח, במסגרתה הצוותים החינוכיים נמצאים במרחב של חוויה ולמידה, שמעובד בקבוצה ומתורגמת לאחר מכן להכשרה להנחיית תהליכים בטבע. מלבד הסדנה הדו-יומית יש גם מפגש היכרות (כשבוע לפני היציאה לסדנה) וסיכום (כשבוע אחרי) - מטרת אלו היא למסגר את ההכשרה - ציפיות, חששות, תובנות וסיכום. 

הכשרת ציוותי חינוך

העולם השתנה כליל מאז פרוץ מגיפת הקורונה, ואיתו גם עולם העבודה. ארגונים רבים מחפשים דרכים יצירתיות להשיב את המוטיבציה והעניין של העובדים במשימה ובחזון ולהגביר את המעורבות (Engagement) בתהליכים ארגונים ומחלקתיים. אחת הדרכים להאיץ תהליכים ארגוניים היא יציאה ל Offsite - זמן מאורגן ותחום מחוץ למשרד שמטרתו התבוננות על תהליכים שקורים והפקת תובנות מהם, גיבוש מטרות ודרכי פעולה לאור החזון, וחיזוק הקשרים הבין אישיים בתוך הצוות. 

הסטינג המושלם בעיני לכל אלה - הוא הטבע. 

 

בשנתיים האחרונות אני עוסק בהנחיית צוותים מהמגזר הציבורי והעסקי בטבע, באמצעות למידת שטח חוויתית (ODT). בימי פיתוח הצוותים נשתמש בהשראה מהטבע כדי להעצים את השפה והיצירתיות שלנו בארגון - נדבר על זרימה, על התמודדות עם אתגרים, על חשיבה בהשראת העונתיות והמעגליות בטבע, על שימוש נכון ומוסכם במשאבים, על הקשבה ועל מפגש.

 

בימי פיתוח צוות בטבע תוכלו להנות מכל מה שיש ללמידת חוץ להציע - יציאה מאזור הנוחות המשרדי, ״הסרת החומות״ בכל המובנים, והכרות אישית מזווית אחרת.

פיתוח צוותים, הדרכה ולמידת חוץ ODT

icon3.png

תהליכי הפיתוח מותאמים לכל לקוח בהתאם לצרכי הצוות והארגון - החל מיום שטח ODT חד פעמי, ועד הובלת תהליכי חשיבה ויצירתיות של כמה מפגשים בשטח, הכוללים הכנה וסיכום התהליך. 

כל תהליך, בין אם חד פעמי או מתמשך, מתחיל בשיחה עם מנהל.ת הצוות להגדרת מטרות לתהליך - איפה הקבוצה נמצאת, מה הצורך שלה ומהם התוצרים הנצפים מהתהליך המשותף. המנהל.ת הם שותפים בלעדיים לבניית התהליכים, כך שמושכות ההנחייה בידם: לאחר בנייה משותפת של האג׳נדה ליום והרחבה של תכנון היום על ידי, נפגש שוב לחלוקה של העברת התכנים. את מידת המעורבות של המנהל.ת ביום הפיתוח - אתם תקבעו, ואלה נעים בין יום שלם בהנחייתי ועד יום שלם בהנחייתכן.ם, כשאני עומד לצידכן.ם לאור התכנים והמטרות שהצבנו מראש.

פיתוח צוותים ולמידת חוץ

יותם מאיר

054-9876901

דברו איתי!

1.png
מצפה אביב, משגב

יש לך שאלה, רעיון או התייעצות?

1.png

פיתוח והכשרת צוותים
דרך הטבע

דברו איתי

Ⓒ כל הזכויות שמורות להרפתקאת  |  Design: Rachel Avidor  |  Programming: TopTool

bottom of page